logo
XS
SM
MD
LG
Пн - Пт 8:00 – 16:30

Комунальне некомерційне підприємство

Тернопільська комунальна міська лікарня №2

Хвороба Шегрена: які симптоми можуть вказувати на захворювання

Хвороба Шегрена – аутоімунне системне захворювання сполучної тканини, яке характеризується ураженням залоз зовнішньої секреції (слинних, слізних, вагінальних). Про це під час ефіру у студії «Файне місто» розповіла Оксана Стасюк – лікарка-ревматолог поліклініки КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2». Якщо в пацієнта на тлі інших системних захворювань відмічають ураження залоз, тоді лікарі говорять про синдром Шегрена (як супутній при інших аутоімунних процесах).

Причини розвитку хвороби Шегрена достеменно не відомі. При захворюванні імунна система атакує власні тканини, що призводить до запальних процесів у залозах, порушення їх роботи та атрофії. Захворювання більш притаманне жінкам, старшим 40 років, людям, які мають віруси Епштейна-Барр, цитомегаловірус, гепатити B і C, деякі хронічні захворювання (насамперед, аутоімунні - системний червоний вовчак, системна склеродермія, а також цукровий діабет, патології шлунково-кишкового тракту). Крім того, простежується генетична схильність.

Основні симптоми, на які варто звернути увагу - сухість очей, свербіж, печіння, відчуття «піску» в очах, відсутність сліз; сухість в роті, недостатнє виділення слини – важко їсти тверду, суху їжу. Можуть бути виразки, тріщини язика та в кутах рота. Серед інших ознак – сухість шкіри, тріщини, висип, припухання суглобів, біль, паротит при ураженні привушних залоз.

Ускладнення можуть бути різні – від карієсу та порушення зору до ураження різних органів та систем. Найтяжчим наслідком, зі слів Оксани Стасюк, є ураження лімфовузлів, бо це може спровокувати розвиток онкопроцесу – лімфоми. Тож якщо ви помітили у себе схожі симптоми, варто звернутися до лікаря та пройти обстеження, аби, в разі підтвердження захворювання, швидше почати лікування та призупинити його розвиток.